Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja występuje w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Lecz taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla całości gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 liczba ludzi pozostających bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu ludzi, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu mimo stosowania dużej liczby najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych zawodów i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.