Awans i praca – garść obserwacji od rekruterów

Przekonaliśmy naszego doradcę z markowego portalu rekrutacyjnego Szukam Pracy do opracowania komentarza dot. przyspieszenia własnej kariery w czasie zmiany pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Stały etat to bez dwóch zdań niemały komfort psychiczny. Zwłaszcza kiedy dyskutujemy o zatrudnieniu w potężnym przedsiębiorstwie, którego szanse rozwojowe ogólnie prezentują się w optymistycznych odcieniach i nie ma mowy o zamknięciu firmy. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach prosto jest znaleźć zatrudnienie w takim gigantycznym konglomeracie, jednak na pewno również dobrze o to zadbać. Jeśli mowa o wielkich zakładach, to nie bierzemy pod rozwagę wyłącznie spółek, które na ogół skorelowane są z ciężkim przemysłem, lecz w jakimś stopniu bezsprzecznie będą one stanowić większość. Znalezienie pracy w tego rodzaju obszarach rynkowych jak:

 • przemysł samochodowy,
 • górnictwo,
 • przemysł hutniczy,
 • inne gałęzie przemysłu skupione na wytwarzaniu konkretnych dóbr

  na pewno zapewnia poczucie stabilności. Aktualnie to w żadnym razie nie jest coś oczywistego i w rzeczywistości coraz trudniej można taką pracę znaleźć. Ma to duże znaczenie w Polsce, gdzie stan rynku na pewno nie zalicza się do zbalansowanych i o pewną umowę jest naprawdę ciężko. Należy tu odnotować, iż z dużymi koncernami związane są także tego typu pojęcia jak masowe zatrudnienia, ale też kolektywne zwolnienia. Z tymi drugimi zapewne żaden z nas nie chciałby mieć nieprzyjemności, jednak gdy już o nich toczy się dyskusja, to w takim przypadku gros zainteresowanych ma szansę na uczciwe finansowo pożegnanie się z konkretnym przedsiębiorstwem i otrzymanie odpowiedniej kwoty odprawy.
  W niewielkich firmach na ogół na takie świadczenia nie ma sensu liczyć. Zatrudnienie w ogólnopolskim przedsiębiorstwie to konkretne korzyści skojarzone z zabezpieczeniem socjalnym, a zatem nie chodzi tylko o stabilność umowy, ale również o rozmaite, jak by nie analizować, ze wszech miar istotne czynniki. Z potężnymi przedsiębiorstwami na ogół mamy do czynienia w wielu państwach, w tym również w Polsce. Wielorakie międzynarodowe firmy budują swoje wytwórnie nie tylko we własnej ojczyźnie, lecz również rozszerzają swoją działalność na rynkach międzynarodowych i w ten sposób wspomagają rozmaite rynki lokalne.
  W naszej ojczyćnie z tego typu zjawiskiem mamy do czynienia nieustannie, jako że zasadniczo Polska jest państwem otwartym na nowych, obcokapitałowych przedsiębiorców. Ci znów wznoszą u nas zakłady produkcyjne, gdyż jest to dla nich wyjątkowo rentowne z wielorakich powodów.

  Tekst napisany przez Oferty pracy w Polsce